Back to Question Center
0

Semalt - Совети за тоа како да го заштитите вашиот Android-приклучок од малициозни напади

1 answers:

Управување со гаџети на Android заразени со малициозен софтвер и вируси може да бидат бурните. Malware работи за да ги забави перформансите на Android уредите по преземањето контрола од нив. Според ИТ експерти, Андроид уредите се склони и се чувствителни да бидат полесно заразени со вирусот Тројан. Хакери и напаѓачи ги користат корисниците на Андроид, испраќајќи ги малициозни врски со малициозен софтвер и закани.

Андроид програмери приоритет на безбедноста на gadget повеќе од било што друго. Во моментов, за да го привлечете вниманието и ангажманот на посетителите, морате да им обезбедите безбедност и да ги уверите дека нивните ингеренции се безбедни на Вашиот уред. Како и другите уреди, Андроид се состои од сопствена патека која ги блокира спамерците да испраќаат лажни пораки и линкови до Вашиот уред.

Иван Коновалов, Менаџер за успех на купувачи на Севалт , објаснува во упатството за тоа како да го отстраните вирусот од вашиот Андроид гаџет.

Дали сте сопственик на телефон со Android кој е инфициран со тројански вирус и други малициозен софтвер? Не грижете се повеќе. Вашата безбедност на интернет започнува со вас. Злонамерните апликации и софтверот добиваат контрола на вашиот Android телефон откако ќе биде случајно инсталиран. Бидете подготвени кога пребарувате и преземате слики и видеа за да избегнете инсталирање на малициозен софтвер.

Покрај тоа што се претпазливи, други техники се ставени на местото за да се заштитат Андроид корисници од тоа да биде жртва на тројански напади..Следниве совети ќе ве проверат и ќе ви помогнат да го заштитите вашиот Андроид од инфекција.

Инсталирање на оперативни надградби на оперативниот систем Веднаш

Голем број корисници на Андроид имаат тенденција да ги игнорираат надградбите на оперативниот систем секогаш кога ажурирањето се појавува на екранот. Андроид корисниците не успеваат да разберат дека надградбите на оперативниот систем доаѓаат со хеуристички карактеристики и други параметри кои помагаат да ја задржат безбедноста на Android. Како корисник на Андроид, размислете за инсталирање на надградби на оперативниот систем веднаш без да се двоуми да избегнете напади на вируси и малвер

Користење јавни сметки за јавен интернет

Добар број корисници на Андроид се склони кон напади на малициозен софтвер поради употреба на јавен WIFI. Користењето јавен интернет со вашите приватни сметки ви прави ранливи на напади на тројански вирус, бидејќи хакерите лесно можат да ги пресретнат вашите комуникациски канали. Избегнувајте пополнување на доверливи информации за вашите сметки кога користите јавен WIFI.

Инсталирање апликации за мобилна безбедност

Инсталирањето на премиум безбедносни апликации помага да се заштити вашиот паметен телефон од напади од малициозни хакери. Премиум безбедносните апликации доаѓаат со додадени карактеристики кои му овозможуваат на сопственикот на Андроид да закаже скенови и задачи за отстранување на малициозниот софтвер

Мобилна заштита на лозинка

Управувањето со вашиот паметен телефон со лозинка дава хакерски времиња кога се обидувате да пристапите до вашиот Android-приклучок без ваша согласност. Заклучете го вашиот телефон со силна лозинка за да ги заштитите вашите регистарски датотеки од инфекција со тројански закани и малициозен софтвер.

Потребата за читање дозволи внимателно пред да инсталирате апликации на вашиот Андроид не може да биде добро нагласена. Важно е да ја отштиклирате целата инсталација од непознати извори за да избегнете да инсталирате апликации што може да ја загрозат вашата безбедност. Направете употреба на ефикасен скенер на вируси за трајно откривање и отстранување на тројански вирус и други малициозен софтвер од вашиот Андроид. Безбедноста на Android започнува со вас. Секогаш избегнувајте кликнување на прилози и линкови од непознати извори кога користите јавен WIFI за да избегнете да бидете хакирани од злонамерни хакери. Одење за премија Апликациите и софтверот секогаш се препорачуваат поради достапноста на измамните линкови и кодови за преземање на слободен софтвер.

November 28, 2017
Semalt - Совети за тоа како да го заштитите вашиот Android-приклучок од малициозни напади
Reply