Back to Question Center
0

Semalt: Сè што треба да знаете за малициозен софтвер и компјутерски вирус

1 answers:

Ако забележите дека вашиот компјутерски уред не функционира правилно или ако многу од неговите датотеки се оштетени, тогаш тоа е знак дека малициозен софтвер или вируси го инфицираат вашиот систем. Додека разни вируси претставуваат висок ризик за вашата приватност и лични податоци, некои форми на малициозен софтвер може да влијаат на вашите маркетинг и рекламни алатки во голема мера. Тие го забавуваат вашиот систем и оштетуваат многу од вашите датотеки. Затоа, важно е да инсталирате антивирусен софтвер за да не бидете заглавени на интернет и да останете безбедни 24 часа.

Високата менаџер за успех на клиентите, Јулија Вагнева, Селталт ги презентира следните пет совети за избегнување на компјутерски вируси и малициозен софтвер.

Обрнете внимание на вашите преземања

Adobe и разновидниот софтвер треба редовни надградби. Секој пат кога ќе го инсталирате софтверот, осигурајте се дека го обрнувате вниманието на она што го преземате. Пакети на алатки и програми се достапни на интернет, што нè збунува што да избереме. Додека избирате антивирусна програма, секогаш треба да бидете сигурни дека ќе ги преземете вашите алатки само од официјални веб-сајтови и онлајн извори. Не дозволувајте овие програми да ги исцедат вашите вредни извори со инсталирање на некој софтвер со низок квалитет. Многу пати, рекламите ве бараат да кликнете на алатниците и другите слични врски. Подобро е да се држат настрана од нив, бидејќи тие можат да ги оштетат вашите датотеки и не се вклучени во програмите за реално преземање.

Не паѓајте за лажни вирус сигнали

Сите ние се лажни вирус сигнали, и разни луѓе стануваат жртви на нив на дневна основа. Додека го користите интернетот, ќе видите многу pop-up прозорци бара да преземете програми и алатки.Дај да ви кажам дека тие се добри за ништо.На хакерите ви се заглавени со користење на овие лажни вирус сигнали и зарази вашите уреди.Повеќето од рекламите се појавуваат на сомнителни и возрасни веб-сајтови, па затоа е подобро да не кликнете нивните врски и затворање на тие прозорци што е можно порано.

Заштитете ги вашите уреди со антивирус

Вистина е дека сите нас треба антивирусни програми и алатки против малициозен софтвер за да останат безбедни на интернет. Искрено кажано, повеќето од овие алатки ви нудат ограничени опции. Ви препорачуваме да инсталирате едноставни софтверски апартмани за борба против малициозен софтвер, вируси и реклами. BitDefender е добар пример, оваа алатка го скенира и штити вашиот компјутер и ви помага да се ослободите од сите парчиња вируси и малициозен софтвер. Можете да го преземете од интернет, а софтверот е бесплатен. Можете исто така да пробате Disconnect и AdBlock Plus.

Чувајте ги Windows и Defender Up-to-date

Многу луѓе го игнорираат фактот дека чувањето на прозорците е многу важно. Вие не треба да ги игнорирате барањата за рестартирање на уредот бидејќи може да предизвика сериозни проблеми за вас. Поставете ден еднаш месечно за да ги инсталирате прозорците и да ги ажурирате работите. Ова ќе ви помогне да се ослободите од вируси и малициозен софтвер во голема мера.

Не користете Internet Explorer

Поминаа деновите кога Internet Explorer се сметаше за најдобар пребарувач. Овие денови, луѓето даваат голема предност на Google Chrome, Firefox и други слични прелистувачи. Различни извештаи откриваат дека Internet Explorer е еден од најризичните пребарувачи кои можат да го оштетат Вашиот оперативен систем. Затоа никогаш не треба да го инсталирате и да го користите. Наместо тоа, можете да пробате Edge и Opera што ја гарантираат вашата онлајн заштита.

November 28, 2017
Semalt: Сè што треба да знаете за малициозен софтвер и компјутерски вирус
Reply