Back to Question Center
0

Semalt: Пет чекори кои ќе направат далеку со малициозни инфекции

1 answers:

Интернетот има илјадници закани што го преплавуваат, правејќи опасно место за онлајн корисници. Постојат над 74.000 нови вируси развиени секој ден со малициозен софтвер влијаат над 30% од компјутерите на глобално ниво.

Malware е скован збор од малициозен софтвер и е дизајниран да се пробива низ одбранбениот систем на компјутерот и да предизвика штета на апаратот кој го користи за да пристапи на интернет, бизнис или уште полошо. Ник Чајковски, менаџер за успех на клиентите за Семалт , вели дека тоа може да изгледа огромно, но некои методи може да го ограничат или спречат оштетувањето на уредот и податоците што се складираат внатре.

Неверодостојно програми

Често, кога некој работи онлајн сесија на веб-прелистувач, неколку скокачки прозорци се појавуваат од никаде. Тие се познати да побараат од корисникот да преземе и да изврши одреден софтвер. Одбранбениот механизам на оперативниот систем секогаш се појавува и прашува дали изворот е сигурен. На врвот тука е само да се кандидира програми кои имаат дигитален потпис.

Некои од апликациите што треба да се користат се антивирусни програми, кои го скенираат системот за да утврдат каква е намерата на преземената датотека и дали компјутерот сеуште е безбеден со кликнување на скокачки прозорци. Овие скокачки прозорци може да бидат почеток на значителна главоболка на малициозен софтвер ако слепо се преземе.

Ажурирање на системот

Направете точка за ажурирање на оперативниот систем и антивирусот редовно.Најдоброто нешто што треба да направите е да ги прифатите сите надградби автоматски. Идејата зад овие надградби е дека тие помагаат во решавањето на грешките и слабостите од претходни верзии.Малверот секогаш се развива, па оттука и потребата за редовни надградби.Наттраењето им е потешко да пристапат до мрежата и мора да бара нови начини за надминување на ова, при што програмерите можеби веќе имаат ново ажурирање.

Избегнувајте отворање на сомнителни прилози за е-пошта

Хакерите имаат подобар начин на иновативни начини за стекнување на нелегален влез во компјутерот на корисникот. Тие сега го прават тоа користејќи електронски пораки, од кои повеќето се спам. Секогаш избришете ги сите спам без да ги отворите. Се чини дека пораките доаѓаат од реномирани извори само што не се. Тие имаат тенденција да ги направат заглавјата и пораката важни за да создадат чувство на итност. Кога овие ќе стигнат до дојдовното сандаче, прво ги скенирајте со помош на антивирус. Ако некој не може да разбере од кој испратил е-пошта, тие треба да го отстранат тоа, бидејќи тоа би можело да ги чини повеќе од само нивното здравје на компјутерот.

Користете комплексни лозинки

Правилото број еден за пристап до интернет е да преземе мерки на претпазливост со користените лозинки. Едноставните е полесно да се сеќаваат, но тоа е токму она што сајбер-криминалците сакаат на корисникот да размислува. Кога ќе се соочат со овие лозинки, тие се обидуваат да ги користат на други онлајн сметки. Затоа експертите ги советуваат луѓето да користат различни лозинки за различни сметки. Одлична лозинка треба да биде долга најмалку осум знаци и да комбинира различни карактери. Помалиот, толку подобро.

Избегнувајте отворени мрежи за Wi-Fi

Хакери ги искористат предностите на отворените мрежи бидејќи лесно се поврзуваат со поврзаните компјутери од неколку причини. Избегнувајте такви мрежи како што им даваат на напаѓачот предност пред системот на корисникот.

November 28, 2017
Semalt: Пет чекори кои ќе направат далеку со малициозни инфекции
Reply