Back to Question Center
0

Semalt: Основни причини за блокирање на спамери од спамери во WordPress и Google Analytics

1 answers:

Спам може да користи серверски простор за да испрати малициозен софтвер, тројанци или вируси или да ги искористи слабостите на корисникот и директно да ги испрати штетните малициозен софтвер и вирус. Во секој случај, спам потребите на корисникот, но корисникот сигурно не му е потребен. При отворањето на WordPress, потребно е да се спроведат алатки за да се спречи инфилтрација од спам.

Спам за упатување е еден од типовите кои влијаат на WordPress и можат да имаат сериозни последици за системот Google Analytics. Таа се занимава со рангирање на веб-страници и со тоа ги свртува алгоритмите за пребарување против неа. Џек Милер, Високи менаџер за успех на клиентите на Semalt , вели дека најдобрата техника е да го блокираат реферер-спамот и за Google Analytics и за WordPress.

Реферер Спам

Тој има една цел што е да го наруши функционирањето на пребарувачите. Спамери испраќаат повеќе линкови и URL адреси во обид да го зголемат рангот на конкретниот веб-сајт. Тие обично се лажни врски, но секогаш врската назад кон одредена страница. На кратко, тоа е кратенка за подобрување на рангирањето на пребарувањето, без обезбедување на вредни содржини. Ако извештајот за анализата го вклучува овој сообраќај во својот извештај, тоа ќе значи дека веб-локацијата се поврзува назад со слаб квалитет на страницата. Го подобрува рангирањето на страницата, но ако Google ја идентификува оваа техника, тие ја казнуваат страницата за работа заедно со веб-страница за несакана поправка.

Google и другите пребарувачи излегоа со дефанзивен механизам за да се спречи најголемиот дел од спамските референции на сајтови. Сепак, корисниците се советуваат да преземат мерки на претпазливост, исто така, за да ги намалат проблемите.

Спам референца добива своето име од начинот на кој таа се поврзува со Google Analytics. Како сопственик на веб-страница, би сакале да видите кои веб-страници се однесуваат на сообраќајот на страницата. Спамери ги искористат предностите на ова и се надеваат дека ќе кликнат на нивните веб-страници додека се однесуваат на извештајот на Google Analytics.

Предности на спам за упатување на блокирање

Една импликација на упатување спам е дека тоа ќе се меша со идните пребарувања рангирање на веб-страница. За да останат успешни во маркетинг кампањата, мора да се осигура дека сајтот продолжува да дава квалитетна содржина на своите посетители. Присуството на спам за упатување ја попречува оваа цел. Затоа, превенцијата ја подразбира веб-страницата на сопственикот од нередот на лошите врски на нивната платформа..Сите што прават, им отежнуваат на посетителот да најде соодветна содржина. Конечно, исто така постои и потенцијал што може да се кликне на веб-страница која содржи штетна содржина.

Блокирање реферер спам во WordPress и Google анализи

  • Инсталирајте го приклучокот за спам за упатување

Прелистајте ја страницата за спам-приклучок за реферер и преземете ги и инсталирајте ги додатоците во контролната табла на WordPress. Ги отвора сите негови карактеристики и прилагодувања. Потоа активирајте го приклучокот. Други алатки за користење се Sucuri, SpamReferrerBlock или WP Block Referrer Spam.

  • Конфигурирај поставки

Постои јазиче на левата страна на WordPress навалена рефера за спам. Кликнете на него и следната опција за спамери за рефери кои следат. Изберете ја опцијата за автоматско ажурирање за да бидете сигурни дека таа блок реферира спам на дневна основа. Во Блок-режимот, изберете Rewrite Block како што работи побрзо и работи на ниво на серверот. Под Рачно Ажурирање, тоа е местото каде што еден надградби реферер спем дефиниции, особено ако постои сомнителна врска уште не исчистени од

  • Проверка на последните ажурирања и прилагодени блокови

Една од реферер спем-страниците, постои опција од горе-долу за последната ажурирање, која информира кога корисникот го извршил последната ажурирање. Тоа е одлична алатка која ја покажува ефикасноста на приклучокот. Ако во извештајот има неколку несакани URL-адреси, копирајте ја и залепете ја врската во полето со сопствени блокови за рачен пристап. Потоа зачувајте ги сите промени и излез.

  • Прикажи блокирани сајтови

Притиснете на ливчето Спам за рефериране и изберете Сите блокирани локации. Потоа отвора прозорец со сите блокирани адреси и може да се отворат без закана.

  • Како да се ослободите од Ghost Referrer Spam

Отворете Google Analytics за да утврдите дали е во работна состојба. Некои од сајтовите можат да поминат, бидејќи тие се референции на Дух што значи дека не доаѓаат до сајтот, па приклучоците не можат да ги блокираат. Следете го следниов процес: кликнете на Публика, одберете Technology, а потоа Network. Пронајдете и одберете Host Name како примарна димензија. Забележете ги сите домени и направете листа на сите легитимни. Кликнете на Admin, филтри, додадете филтри, прилагоден тип на филтер, а потоа вклучете. Изберете зачувување и излез. Врати се на контролната табла за да видиме дали сега работи.

November 28, 2017
Semalt: Основни причини за блокирање на спамери од спамери во WordPress и Google Analytics
Reply