Back to Question Center
0

Semalt Expert - 8 совети за да се обезбеди Mac од малициозен софтвер, вируси и тројанци

1 answers:

Неодамнешните епидемии на тројанци на Flashback добија големо внимание од луѓето кои се уморни од вируси и малициозен софтвер. Технички гледано, сите Mac вируси и малициозен софтвер навлезат во вашиот уред преку несакани апликации и игри. Затоа, важно е да го обезбедите Вашиот уред што е можно порано пред да биде предоцна и да ги изгубите сите ваши податоци.

Тука Мајкл Браун, Менаџер за успех на клиентите на Semalt , сподели неколку едноставни совети за да обезбеди Mac од вируси и малициозен софтвер.

1.Disable Java

Ако сте инсталирале повратна врска и други видови на малициозен софтвер и вируси преку Јава, треба да го деинсталирате или да го оневозможите што е можно побрзо. Јаболкото и Мајкрософт им обезбедија на своите корисници многу безбедносни надградби и совети од Јава. Можете да ги разгледате овие надградби за да знаете како да ја оневозможите Јава која е заразена со вируси и малициозен софтвер. Ова ќе го спречи оштетувањето на Вашиот Mac уред.

2. Ажурирајте ги вашите апликации и OS X Софтвер редовно

Многу е важно редовно да ги ажурирате вашите апликации и софтверот OS X. Епл издава безбедносни надградби секоја недела за да ги информира своите корисници за тоа каков тип на софтвер и апликации за трети страни е добро да се оди со. Можете да спречите малициозни и вирусни напади со одржување на вашите апликации и игри еднаш неделно. За ова, треба да отидете во делот за ажурирање на софтвер и да ја преземете најновата апликација на Apple.

3. Оневозможи или отстрани Adobe Acrobat Reader

Не треба да го задржувате Adobe Acrobat Reader во меморијата на Mac ако не го користите. Техничките експерти докажуваат дека Adobe Acrobat Reader има повеќе безбедносни проблеми и прекршувања. Затоа е препорачливо да го деинсталирате и никогаш да не го инсталирате. Ви предлагаме да откриете алтернативи бидејќи Adobe Acrobat Reader не е добра програма..

4. Инсталирајте софтвер за анти-вирус за Mac OS X

Многу луѓе користат антивирусни програми на своите Mac уреди. Во ред е да се оди со тоа, но бидете сигурни дека сте ја ажурирале вашата антивирусна програма. Треба да го инсталирате и скенирате уредот редовно. Ќе го задржи вашиот Mac уред безбедно од малициозен софтвер и може да ви помогне да уживате во интернет без никаков проблем.

5. Користете приклучок за блиц

Откако ќе ги исклучите услугите на Flash и Acrobat, следниот чекор е да користите приклучок за блиц. Важно е да го инсталирате овој приклучок за да избегнете било каков проблем на интернет. Тоа може да спречи малициозен софтвер и сите видови на вируси со зачувување на вашиот Mac уред. Приклучокот е достапен за сите прелистувачи и е бесплатен.

6. Оневозможи автоматско отворање на датотеки по преземањето

Откако ќе ги преземете саканите датотеки, важно е да ги исклучите опциите за автоматско отворање на датотеки. Safari стандардно отвора датотеки откако ќе се преземат. За ваша сигурност и сигурност на интернет, треба да ја исклучите оваа функција најрано.

7. Овозможи Дефиниции за анти-малициозен софтвер

Овозможување на дефиниции за анти-малициозен софтвер е од суштинско значење. Затоа, треба двојно да проверите дали се правилно вклучени или не. За ова, треба да отидете на опцијата Отвори систем и кликнете на "Безбедност и приватност". Исто така, треба да видите дали листата е ажурирана рачно. Ако не е, тогаш треба да го ажурирате што е можно порано.

8. Избегнувајте инсталирање на случаен софтвер

Додека го користите интернетот, ќе треба да инсталирате голем број програми. Тоа е трик на хакери, бидејќи тие сакаат да ги украдат вашите лични податоци. Никогаш не треба да инсталирате нешто што не сте го увериле додека сурфате на интернет. Откако ќе се појават некои чудни работи, се препорачува да ги затворите тие прозорци или да го рестартирате компјутерот.

November 28, 2017
Semalt Expert - 8 совети за да се обезбеди Mac од малициозен софтвер, вируси и тројанци
Reply