Back to Question Center
0

Привлечни трикови од Semalt - Како да го блокираш Спам за упатување на Google Анализа

1 answers:

Спам за упатување на Google Analytics стана сè попопуларен во последниве месеци поради неговите негативни ефекти. Тоа има способност да ги ослабне вашите локации и нивната автентичност за неколку минути. Спам за упатување се одвива кога вашиот веб-сајт добива голем број лажни хитови и спам-ботови. Може да се чувствувате дека тие се легитимни хитови, но тие всушност не се. Спам за упатување на Google Analytics е нешто што треба да се обрне внимание што е можно порано. Тоа ќе добие вашиот сајт многу сообраќај, но тоа е добро за ништо и може да доведе Google да го исклучите вашиот AdSense. Тоа нема да ви дозволи да заработите пари на интернет како продавач или бизнисмен.

Френк Abagnale, еден од водечките експерти на Semalt , опишува некои тајни за упатување на спам блокирање.

Проверете ја вашата Google анализи секој ден

Важно е да ја проверите вашата Google анализи и да ги подготвувате вашите извештаи секој ден. Ако вашите резултати се чини дека се непознати или сметате дека вашиот сајт добива лажен сообраќај, ова е време да преземете мерки. Ако вашиот сајт добие чуден сообраќај, треба да мислите за блокирање на спам за упатување на Google Analytics и сите оние IP-адреси од каде доаѓаат овие упатување програми. Луѓето што работат на такви веб-сајтови знаат трикови за добивање на нивните URL адреси се појавуваат во вашите податоци на Google Analytics. За оваа намена користат различни техники, кои се движат од малициозни до измамнички..Најчесто, нивната цел е да ја добиете вашата веб-страница лажни посети и сообраќај, што е нешто што ќе се чувствувате како легитимно. Врз основа на нивните записи, тие може да го оштетат вашиот сајт и да ги откријат своите статии. Еден од најлесните начини да се ослободите од нив е овозможување на вашите колачиња. Вметнете колачиња на вашиот сајт и секогаш добивате информации од корисниците, нивните профили и нивните уреди секогаш кога ќе ја посетат вашата страница.

Дури и кога тие изгледаат легитимни и сигурни, помагајќи ти да дојдете на првата страница на Google, никогаш не треба да се потпрете на нив и на нивните резултати. Тие ќе ви дадат специфични кодови и ќе ве замолат да ги вметнете овие кодови на вашиот сајт. Оставањето подалеку од таквите тактики и трикови е важно.

Како да се филтрираат спам за упатување на Google анализи

Филтрацијата на спам за упатување на Google Analytics може да се направи кога ќе ги блокирате сите овие сајтови: monetizationking, rank-checker, cookie-law enforcement, law enforcement check, social-buttons, fix-website-errors, keywords -мониторинг-успех, бесплатен видео-алатка, магичен салон, сопственичка продавница, ревизор-сайт и други.

Добрата вест е дека можете редовно да го блокирате упатувањето за спам. Исто така можете да ги прилагодите вашите поставки за да го спречите нивното пристигнување во иднина. Дозволете ми да ви кажам дека повеќето од спам за упатување всушност не го посетуваат вашиот сајт. Всушност, тоа е начин да ги измамиме вашите AdSense и Google Analytics. Посетите на духовите значат дека вашиот сајт не добива вистински луѓе за читање и проверка на вашата содржина. Така, тоа може да влијае на вкупните сесии, времето на веб-страницата, стапката на отскокнување и стапката на конверзија. Голем дел од сопствениците на сајтови веруваат дека спам за упатување на Google Analytics е лесен за користење, но тоа всушност не е. Таа инфицира стотици до илјадници веб-сајтови секој ден, и не постои начин да се ослободи од него од целина. Што можете да направите е да ги блокирате нивните IP адреси и да креирате филтри. Google им обезбеди на своите корисници алатка за развој, именувана како Протокол за мерење. Можете да ја користите оваа алатка за да проверите дали вашиот сајт добива легитимен сообраќај или не.

November 28, 2017
Привлечни трикови од Semalt - Како да го блокираш Спам за упатување на Google Анализа
Reply