Back to Question Center
0

Превенција на малициозен софтвер во 5 минути - Семалт дели некои тајни на обичните корисници

1 answers:

Компјутерите можат да се соочат со многу малвер, како и сајбер-напади. На пример, прелистувачот на компјутерот може да добие вирусна инфекција при што важни податоци за клиентите, како што се податоците за кредитна картичка, може да се изгубат.

Александар Пересунко Севалт Менаџер за успех на клиентите, наведува дека за лицата кои раководат со комерцијални веб-страници, безбедноста на страницата, како и на нејзините клиенти, зависи од ефикасноста на софтверот против тројанци на место. Во други случаи, тешко е да се детектираат и отстранат вирусите во компјутерот. Malware вклучува различни шпионски софтвер, како и многу скрипти чиј ефект ја компромитира состојбата на сајбер безбедноста.

Важноста на сајбер безбедноста

Хакери и други лица со лоши намери може да нападнат компјутер или мрежа од повеќе причини. Треба да постојат мерки против шпионски софтвер за да се спречат овие лица кои имаат бројни алатки за пробивање на системот. На пример, хакерите можат да пробијат веб-страница за да ги превземат податоците на компанијата, како и да добијат пристап до информации за клиентската кредитна картичка. Во други случаи, овие лица можат да се спојат со конкурент за да воведат неправедна деловна платформа, како и да ги срушат вашите напори за оптимизација. Важно е да ги исклучите Тројанците за безбедно искуство на прелистување.

Откривање на малициозен софтвер

Понекогаш, може да биде предизвик за newbie да се идентификуваат и да се елиминира малициозен софтвер. Откривањето на малициозен софтвер може да биде директна задача. На пример, избегнувајте да кликнете на било какви скокачки прозорци што се појавуваат на екранот на компјутерот..Тие можат да бидат штетен софтвер од хакер. Исто така е императив да се деинсталира било кој непознат кориснички софтвер на вашиот компјутер. Некои програми може да содржат вируси кои можат да ја загрозат безбедноста на компјутерскиот систем

Ако вашиот компјутер станува бавен, може да има програми за малициозен софтвер работи во позадина. Овие програми го оптоваруваат процесорот со барањата за задача што влијаат на распоредувањето на системот на напади. Во други случаи, тие заземаат многу RAM меморија, така што целиот систем врши слаба работа. Може да откажете некои процеси во менаџерот на задачи на вашиот оперативен систем, особено оние што изгледаат како вируси. За лица на системи како Линукс, може да биде од суштинско значење да се вклучи апликација за напредни задачи убијци.

Како да ги задржите тројанци

Оставањето на малициозен софтвер може да биде една од најлесните работни места. На пример, лицата можат да инсталираат антивирусен софтвер. Осигурајте се дека вашиот софтвер за антиспајвер е ажуриран. Во други случаи, важно е да се добие антивирус од доверлив продавач. Понекогаш хакерите можат да дојдат до софтвер за спамирање за да добијат пристап до компјутер и крадат многу вредни информации како што се лозинките на пребарувачот и колачињата.

Од суштинско значење е да се задржи надвор од спам пораки. Несаканите пораки може да содржат штетни линкови кои можат да завршат со инфицирање на кориснички компјутер со вируси. Во други случаи, е-пораките што содржат спам може да содржат малициозен софтвер во нивните прилози. Избегнувајте кликнување на прилогот или преглед на слики во Outlook. Во други случаи, тие можат да ве измамат да кликнете на копчето за да се откажете на нивните услуги. Ве молиме не отпишување, бидејќи ова само ја потврдува валидноста на вашата е-адреса. Тоа може да ја зголеми ранливоста во идните напади, како и тековниот напад на вирусот.

November 28, 2017
Превенција на малициозен софтвер во 5 минути - Семалт дели некои тајни на обичните корисници
Reply