Back to Question Center
0

Корисна практика од Semalt - Како да ја ослободите вашата канцеларија од малициозен софтвер

1 answers:

За сите видови на индустрии избегнување на малициозен софтвер е еден од главните проблеми. Заштитата на вашите податоци и информации може да се врши со голем број програми и софтвер. Со се повеќе и повеќе компании почнуваат своите веб-страници и социјалните медиуми страници, стана неопходно за нив да се спречи малициозен софтвер и вирусни напади. Malware се нарекува непријателски софтвер кој вклучува шпионски софтвер, вируси, scareware и други опасни програми.

Следниве совети, наведени од страна на Мајкл Браун, Менаџер за успех на клиентите на Semalt , можат да помогнат да се спречат малициозен софтвер и вируси во голема мера.

Користете комплицирани лозинки

Еден од основните начини на кој луѓето се пробиени е тоа што тие користат обични и лесни за лозинки. Многу е важно да користите комплексни лозинки и да ги менувате редовно. Не треба да го користите името на вашето домашно милениче, мајка ти, татко, пријател или датум на раѓање. Наместо тоа, треба да користите најмалку десет карактери со комбинација на големи и мали букви, како и броеви. За да ја осигурите безбедноста на интернет, треба да ја промените лозинката еднаш или двапати неделно и да не ги чувате информациите за најава зачувани на вашиот компјутерски уред.

Станете попаметен сурфер

За секој човек кој користи интернет, важно е да стане мудар и паметен. Бидете внимателни додека сурфате на веб-страниците. Различни хиперлинкови и линкови може да содржат малициозен софтвер и вируси. Вие не треба да кликнете на скокачките линкови и никогаш да не ги отворате прилозите за е-пошта..Додека ги користите вашите омилени веб-страници, не треба да се заглавите во рекламите и никогаш не треба да кликнете на нив. Добро е да се има предвид дека повеќето од веб-страниците и пораките ветуваат награди и пари за возврат на анкети. Вие не треба да се измамени од нив, бидејќи тие се добри за ништо.

Гледајте што превземате

Секогаш треба да проверите и да ги балансирате навиките за симнување. Она што сакам да кажам е дека не треба да преземате и инсталирате ништо што изгледа неверодостојно. Тоа е затоа што хакерите секогаш се таму за да ги украдат вашите лични податоци и да пристапат до вашите податоци. Изворите кои најчесто се напаѓаат од вируси и малициозен софтвер се скокачки прозорци. Некои од скокачките прозорци им кажуваат на своите корисници да ги инсталираат и да ги преземат своите ставки.

Дозволете ми да ви кажам дека тие содржат вируси и малициозен софтвер и може да ве наведат да страдате на интернет. Ако некој ве праша да ги завршите истражувањата, никогаш не треба да го направите тоа, како што можете да се фокусирате на други работи. Во исто време, никогаш не треба да кликнете на рекламите на веб страната. Само затоа што рекламите изгледаат легитимни, не значи дека тие се добри да одат со. Дури и некои реклами на Google AdSense можат да предизвикаат проблеми за вашиот компјутер или мобилен уред. Затоа не треба да кликнувате на рекламите по секоја цена, дури и кога некој ви нуди пари во овој поглед.

Друг совет е тоа што не треба да преземате и инсталирате бесплатни игри. За навивачите на Candy Crush, лошата вест е дека нејзините најнови верзии може да содржат вируси. Затоа не треба да ги преземате овие игри кога тие се достапни бесплатно. Последно, но не и најмалку важно, бидете внимателни со вашите медиумски плеери, бидејќи тие може да содржат малициозен софтвер и вируси. Не е добро да инсталирате медија плеери од непознати извори. Наместо тоа, можете да ги преземете и инсталирате од официјални или автентични веб-страници.

November 28, 2017
Корисна практика од Semalt - Како да ја ослободите вашата канцеларија од малициозен софтвер
Reply