Back to Question Center
0

7 чекори од Semalt за заштита на вашата WordPress страница од вируси

1 answers:

WordPress е еден од најпознатите и широко се користи за управување со содржини платформи. Многу луѓе му даваат поголема предност од Blogspot или друг портал за управување со содржини. Од сега, WordPress се користи од милиони до милијарди луѓе ширум светот. Од веб-страници на една страница до големи корпоративни сајтови, врвни бизнисмени и мултинационални компании избираат WordPress, бидејќи е лесен за користење и нуди многу опции. Експертите за технологија тврдат дека веб-базирани напади се зголемиле во бројот во последниве месеци. Бидејќи WordPress е најдобра и најпознат платформа, многу хакери имаат развиено начини да ги нападнат своите корисници и да ги украдат своите лични податоци.

Не би било погрешно да се каже дека се соочуваме со многу проблеми при управувањето со нашите сопствени блогови или веб-страниците на клиентите. Проблемите доаѓаат во форма на SQL инјекции, поврзувајте инјекции, споделени и скриени папки, прашања со Javascript, експлоатација на Blackhole и PHP кодови.

Рајан Џонсон, Виш продажен менаџер на Семалт , зборуваше во статијата за чекорите за обезбедување на вашата веб-страница на WordPress од малициозен софтвер и вируси во голема мера.

1. Ажурирај сè

Еден од најчестите и најлесните начини за хакерите е да ги украде вашите информации ако не го ажурирате вашиот оперативен систем и антивирусни програми. Веб-страниците на WordPress треба редовно да се ажурираат, бидејќи осигуруваат дека имате силна заедница и може да ги откриете можните вируси и малициозен софтвер. Откако ќе се соочи вашиот систем или веб-сајт, треба да размислите за ажурирање на вашата веб-страница на WordPress со новата верзија и да ги инсталирате најновите приклучоци.

2. Избришете ја сметката "admin"

Со бришење на административната сметка, ќе го направи тоа невозможно за хакерите да ги украдат вашите лични податоци. На WordPress, не е толку тешко да се отстрани оваа сметка. Наместо тоа, можете да се најавите со други имиња или кориснички имиња наместо 'admin..'Секогаш треба да одберете уникатни и непознати имиња за да се најавите на вашата веб-страница.

3. Проверете ги дозволите за датотеки и папки

Ако вашата дозвола за датотека е поставена на 774, тогаш тоа е знак дека хакерите се обидуваат да украдат вашиот веб-сајт. Значи, треба да го поставите на 644 или 755 што е можно порано, пред да биде предоцна и да го изгубите пристапот до вашата веб-страница или блог на WordPress.

4. Секогаш скриј ја wp-config.php

Тоа е специфичен тип на датотека што треба да се скрие, бидејќи хакерите можат да го пронајдат и да го лоцираат за неколку секунди. Стандардно, таа е присутна во папка внатре во вашиот WordPress. Треба да го префрлите од небезбедно место во безбедна папка бидејќи WordPress автоматски ќе ја провери својата локација.

5. Користете доверливи извори за вашите приклучоци и теми

Никогаш не треба да ги преземете и инсталирате приклучоците и темите од непознати извори. Тоа е затоа што повеќето од нив содржат вируси, малициозни и спам-ботови кои влегуваат во вашиот WordPress и може да го оштетат вашиот веб-сајт. Затоа не треба да ги ризикувате перформансите на вашиот сајт преку добивање на теми и приклучоци од непознати извори.

6. Поврзете се на вашиот сервер безбедно

Секогаш треба да користите SSH и sFTP, наместо FTP, бидејќи тие безбедно се поврзуваат со вашиот сервер. HTTPS е најпознат и доверлив начин за трансфер на пари и пренос на датотеки на интернет.

7. Резервна копија редовно

Треба да ги резервирате вашите предмети и податоци редовно. Период бекап не може да ви даде никаква корист. Кога го користите вашиот WordPress веб-сајт, бидете сигурни дека сте ги чуваат овие датотеки некаде офлајн исто така.

November 28, 2017
7 чекори од Semalt за заштита на вашата WordPress страница од вируси
Reply